İOKBS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İOKBS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İOKBS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Başarılı, fakat maddi olanakları yeterli olmaması sebebiyle, kaliteli bir eğitim alamayan öğrenciler için verilen İOKBS başvuruları; Şubat ayında başlamaktadır. İOKBS Sınav Uygulama takvimi ile ilgili tablo aşağıda verilmiştir.

İOKBS Sınav Takvimi

Sınıf  Sınav Başvuru Tarihi Sınav Giriş Belgesi İlanı Sınav Tarihi Sınav Sonuçlarının İlanı
5,6,7,8 ve Hazırlık 9.10 ve 11 05-25 Şubat 2020 10.Nis.2020 06.Haziran.2020 3.Tem.2020

İKOBS son başvuru tarihine kadar; katılım sağlayacak öğrencilerin gerekli belgeleri toplayarak okul müdüriyetine teslim etmeleri gerekmektedir. 25 Nisan 2020 senesinde yapılacak olan İOKBS sınavı için en son başvuru tarihi 25 Şubat 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Başvuru yapıldıktan sonra sınav giriş belgesi ilanı, IOKBS öncesi, 10 Nisan 2020 tarihinde yapılacaktır.

iOKBS Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Mevzuatta belirtilmiş olan kayıt ve şartlara sahip olmak
 • Orta, İmam Hatip ya da özel eğitim veren ortaokullar, 5,6,7,8. Sınıf, hazırlık sınıfı, 9,10, 11 sınıf öğrencisi olmak
 • Sınavın yapıldığı sene okul değiştirmeye neden olan herhangi bir disiplin cezası almamış olmak.
 • Ailesinin bir önceki seneye ait olan yılık gelir toplamı içinde her bir fert başına düşmekte olan net rakamın; mali yıldaki Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tarafından belirlenen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan okul pansiyon ücretlerinin en azının dört katının altında bulunması şartıyla; maddi olanaklardan yoksun bulunmak
 • Başvuru yapan öğrencinin ailesinin 2019 senesinde; ailesinin yıllık gelir miktarının birey başına 14.640 TL altında bulunması ( Kanunlara göre özel hak tanınan öğrenciler bu maddeden muaf tutulmaktadır. )

iokbs puan hesaplama

iOKBS Başvuru İşlemleri

Yurt İçindeki Öğrencilerin IOKBS Başvuru İşlemleri

 • IOKBS Başvuruları, başvuru tarihi içinde https://eokul.meb.gov.tr ya da http://www.meb.gov.tr, internet adreslerinden online olarak yapılmaktadır.
 • IOKBS Başvuru şartlarına sahip olan öğrencilerin velileri tarafından başvuru, öğrencinin eğitim gördüğü okul müdürlüğüne de yapılabilmektedir.
 • Sınava girecek olan öğrenci velisi tarafından; okul müdürlüğüne, sınav için gerekli olan belge ve beyannamelerin başvuru tarihi içinde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sırasında; öğrenciye ait olan elektronik ortam bilgiler, veli tarafından dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli herhangi bir yanış olması durumunda hemen düzeltilmelidir. Başvuru onayından sonra yapılan değişiklik elektronik ortama yansımayacaktır.
 • Okul müdürü tarafından yapılması gereken IOKBS başvurusu sırasında veliye teslim edilen başvuru belgesi; müdüriyet tarafından onaylandıktan sonra, sınav sonuna kadar saklanmalıdır.

KKTC ve Yurt Dışında Bulunan Öğrencilerin iOKBS Başvuru işlemleri

 • Yurt dışında bulunan öğrenciler arasında T.C vatandaşı olup, e-okul sistemine kayıtlı olanlar IOKBS başvurusunu sistem üzerinden yapabilir. KKTC vatandaşı olan öğrencilerin ise; KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliğine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 
 • Yurt dışında bulunup, e-okul sistemine kaydı olmayan T.C vatandaşı öğrenciler ise; 30.5.2019 / 30789 numaralı resmi gazetede yayınlanmış bulunan “ Milli Eğitim bakanlığı Denklik Yönetmeliği” kapsamında; denklik yaptırıp IOKBS başvurusunu; bulundukları ülkelerdeki büyükelçilik ya da konsolosluk aracılığı ile yapabilecektir.
 • Konsolosluk ya da büyükelçilik aracılığı ile IOKBS başvuru yapan öğrencilerin başvuruları; başvuru süresi içinde konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından odsgm_odydb@meb.gov.tr adresine mail yoluyla iletilecektir.
 • Mail yolluyla konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından yapılan başvuru sonrasında; başvuru belgesi evraklarının asılları, 21 Şubat 2020 tarihine kadar, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü adresine pota ile ya da direk bizzat giderek ulaştırılmak zorundadır.

iokbs nedir? kimler başvurabilir? Başlıklı yazımıza göz atarak iokbs hakkında her şeyi okuyabilirsiniz.

İOKBS başvuru tarihi ne zaman?

İOKBS başvuruları Şubat ayı içerisinde yapılmaktadır. 2021 iokbs başvuru tarihlerini buradan yayınlandığında görüntüleyebilirsiniz.

Share This Post

Post Comment